Temel Laboratuvar Cihazları
Gıda Laboratuvar Cihazları
Test Ölçü Cihazları
Tekstil Test Cihazları
Sürtünme Test Cihazları
Çekme-Koparma Test Cihazları
Sterilizasyon Ürünleri
Dezenfektanlar-Biositler
 
gelişmiş arama  
 
     
 
 ÜYE GİRİŞİ
 Üye Adı:
 Şifre:
 
 
 • Yeni Üye Kaydı
 • Şifremi Unuttum
 •  
    Temel Laboratuvar Cihazları
    Gıda Laboratuvar Cihazları
    Test Ölçü Cihazları
    Tekstil Test Cihazları
    Sürtünme Test Cihazları
    Çekme-Koparma Test Cihazları
    Sterilizasyon Ürünleri
    Dezenfektanlar-Biositler
    Laboratuvar Dizaynı
    Eğitim
    Haberler
    Teknik Yazılar
   
    TEKLİF İSTE
    TALEPLER
   
    Gıda Laboratuvarları
    Tekstil Laboratuvarları
    Tıp Laboratuvarları
    Kalibrasyon Laboratuvarları
    Belgelendirme Kuruluşları
   
    FUARLAR
    Duyurular
   Duyurular
   
   18. Kalite Kongre'sinde "Sürdürülebilirlik" Tartışılacak
        

  “Sürdürülebilir Topluma Dönüşüm- Yeni İş Yapma Biçimleri” ana teması ile bu yıl 18.si düzenlenen Kalite Kongresi, Finlandiya eski Başbakanı Esko Tapani Aho, yarıiletken üretimi ve güneş pilleri alanında 100'den fazla patent sahibi olan Dr. Bülent Başol ve Öğrenen Örgütler Topluluğu'nun kurucusu Peter Senge'nin sunumları ve konuşmalarıyla ilgi odağı olacak.

  18. KALİTE KONGRESİ'NDE “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK” TARTIŞILACAK

  Bu yıl 16-18 Kasım 2009 tarihlerinde İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek olan kongre'de “Sürdürülebilir Topluma Dönüşüm- Yeni İş Yapma Biçimleri” konusunun farklı yönleriyle değerlendirilerek, konunun uzmanları tarafından tartışılması hedefleniyor.

  KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan her sene etkileyici konuşmacılarıyla ve tartışmaları ile iz bırakan, Türkiye'nin en güçlü platformlarından Kalite Kongresi'nin 18.sinin ana temasının “Sürdürülebilir Topluma Dönüşüm- Yeni İş Yapma Biçimleri”  konusu olduğunu belirtti. Ekonomik durgunluk ve iklim değişikliğinin toplumun sürdürülebilirliğini tarih boyunca olmadığı kadar tehdit ettiğini ifade eden Kaylan, “bu küresel soruna ancak küresel düzlemde, uluslararası kuruluşlar, ulus devletler, sivil toplum örgütleri, sorumlu kurumlar ve bireyler olarak ortak çözümler üretebiliriz. Tüm kurumlar için sistemli ve bütünsel yaklaşımlarla kalıcı başarılar yaratma özgörevi ile KalDer, kısa ve orta vadede beklenebilecek dönüşümleri tetikleyecek paradigma değişikliklerini, oluşacak kurallar sistemini anlamamızı ve olası değişimlerin kuruluşlar ve bireyler üzerindeki etkilerini öngörebilmemizi sağlayacak yaklaşımları 18. Kalite Kongresi'nde tartışmaya açıyoruz.”  dedi.

  Kalite Kongresi, 18. yılında dünyanın en önemli isimleri ile yönetim dünyasını bir araya getirmeye hazırlanıyor. Bu yıl, Finlandiya eski Başbakanı Esko Tapani Aho, Dr. Bülent Başol ve Peter Senge'yi ağırlayacak. Esko Tapani Aho, 17 Kasım sabahında “Yenilikçilik, Büyüme Ve Sürdürülebilir Kalkınma” başlığında küresel durgunluktan çıkışta Avrupa'nın önündeki zorlukları ve fırsatları anlatacak. Esko Tapani Aho kendi adıyla anılan “Yenilikçi Bir Avrupa Yaratmak” adlı çalışmanın başkanı olarak tanınıyor. Bu çalışma, AB ve üye ülkelerin ARGE ve yenilikçilik kapasitelerini artırmak için öneriler sunuyor. 16 Kasım sabahında öğrenen organizasyonlar ve sistem dinamiği alanının öncülerinden Peter Senge video konferans ile katılarak sürdürülebilir gelişme konusundaki düşüncülerini kendi birikimleri doğrultusunda paylaşacak. 18 Kasım sabahında ise yarıiletken üretimi ve güneş pilleri alanında 100'den fazla patent sahibi ve teknolojiye katkıları ile NASA'dan yenilikçilik ödülü alan Dr. Bülent Başol aramızda olacak. Ardından bu yıl 17.si düzenlenen “Ulusal Kalite Ödülleri”ni kazanan kuruluşların başarıları  alkışlanacak.

  Kongre bu yıl toplam 20 paralel oturum, 4 özel oturum, yaklaşık 100 konuşmacı, 9 çalıştay ve 4 geniş katılımlı çalıştay ile gerçekleşecek.

   

  Ulusal Kalite Ödülü sürecinde;

   

  Kalite Kongresi her yıl olduğu gibi Ulusal Kalite Ödülü Töreni ile sona erecek. Bu yıl Ulusal Kalite Ödüllerine 4'ü kamu kategorisinde olmak üzere toplam 7 kuruluş başvuruda bulunmuştur. Kamu sektörü eğitim kategorisinde Bursa Tophane Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi başarı ödülü, Antalya Ayten Çağıran Anaokulu Ulusal Kalite Büyük Ödülünü,sağlık kategorisinde ise Özel Kadıköy Şifa Hastanesi Ulusal Kalite Büyük Ödülünü almıştır. Doç. Dr. Mustafa Kalemli Tavşanlı Devlet Hastanesi  dört yıldız yetkinlik belgesi almıştır. İşletmeler Kategorisi ve Mükemmellikte Süreklilik ödüllerine başvuruların sonuçları Ulusal Kalite Ödülü Töreninde açıklanacaktır.

   

   

  Özgeçmişler

   

  ESKO TAPANI AHO

  Esko Tapani Aho, Finlandiya eski başbakanıdır. .

  1990'dan 2002'ye kadar Finlandiya'nın en büyük partilerinden birinin başkanlığını yaptı. Başbakanlık döneminde Avrupa'nın en genç Başbakanı ünvanını almış olan Aho, Ağustos 2008'den itibaren Nokia'nın Kurumsal İlişkiler Sorumlu Başkan'lığı görevini yürütmektedir.

  2006'da kendi ismiyle de anılan “Yenilikçi Bir Avrupa Yaratmak” raporunu hazırlayan topluluğa başkanlık etmiştir. Raporda günümüzün değişen şartlarında ve farklı sektörlerde yenilikçi bir Avrupa oluşturmak için gerekli olan çeşitli stratejilerden sözedilmiştir.

   

  Dr. Bülent BAŞOL

  Lisans Boğaziçi Ünv., Elektronik Müh.

  Doktora, California Üniversitesi, ABD

  Monosolar Inc. ARGE  yöneticisi,  güneş pilleri için yüksek verimlilikli ince film teknolojisini geliştirdi. Kurucularından olduğu ISET'te NASA, ABD Savunma, Ticaret  ve Enerji Bakanlıklarının desteklediği güneş pili üretim tekniklerini geliştirdi, bu katkıları ile NASA dan yenilikçilik ödülü aldı. 2000 yılında  NuTool Inc. adlı Silikon Vadisi şirketinde Baş Teknoloji Yöneticisi, ve Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2006 da düşük maliyetli, yüksek verimlilikte güneş pili teknolojisi geliştirmek için SoloPower adlı şirketin kurucularından biri oldu.

  Dr. Başol  yarıiletken üretimi ve güneş enerjisi alanında  100 den fazla  patente sahip bulunmaktadır.

   

  PETER SENGE

  1947'de doğan Peter Michael Senge,  MIT Sloan School of Management'ta “Öğrenen Örgütler Topluluğu” başkanlığını ve yine aynı okuldaki “Sistem Dinamikleri Topluluğu”nda öğretim üyeliği yapmaktadır. 1990'da ilk baskısı yayınlanan Beşinci Disiplin kitabının yazarı olarak tanınmaktadır. Senge'ye göre “öğrenen örgütler”, insanların arzu ettikleri sonuçları yaratmak için kendi yetkinliklerini sürekli geliştirdikleri, yeni ve açık fikirlerin sürekli geliştirildiği, ortak hedeflerin açığa çıkarıldığı yerlerdir.

   

   

  Ulusal Kalite Ödülü Hakkında


  Ulusal Kalite Ödülü'ne bu güne kadar 214 kuruluş başvurdu. Bu yıl süreçte özel eğitim almış 93 orta ve üst düzey yönetici değerlendirici olarak görev aldı. Bu güne kadar, 22'si Büyük, 35'i Başarı Ödülü, 2'si Mükemmellikte Süreklilik olmak üzere toplam 59 ödül verildi.

  Bütün bu çalışmalar Uluslararası arena da da yankı bulmuş bu güne kadar Türk kuruluşları tarafından 7'si Büyük, 10'u Başarı olmak üzere toplam 17 Avrupa Kalite Ödülü kazanılmıştır. Türkiye şu anda en fazla kuruluşu Avrupa Kalite Ödülü'nü kazanan, İngiltere ile beraber 2 ülkeden birisidir.

  Ulusal Kalite Ödülü'ne başvuran kuruluşlar, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı'nın (EFQM) Mükemmellik Modeli'nin 32 kriterine göre sistemlerini ve performans sonuçlarını açıklayan 75 sayfalık başvuru dokümanı hazırlamaktadırlar. Bu dokümanlar her biri 6-8 kişiden oluşan değerlendirme ekibi üyeleri tarafından bireysel olarak değerlendirilmekte ve bireysel değerlendirmelerin sonunda, ekip iki tam gün boyunca uzlaşım toplantısı yaparak masa başı değerlendirme aşamasını tamamlamış olmaktadır. Masa başı değerlendirmesi sonunda belirlenen puan düzeyini aşan kuruluşlar finalist olmaya hak kazanmaktadırlar. Finalist olan kuruluşlara, değerlendirme ekibi tarafından üç günlük saha ziyareti yapılmakta., başvuru dokümanında yazılan bilgiler doğrulanmaktadır. Ardından değerlendirmeler ve ödül kararı için sonuçlar Jüri'ye sunulmakta, jüri sonuç ve başarıya göre Ulusal Kalite Ödülünü almaya hak kazanan kuruluşları belirlemektedir.

   

  Ulusal Kalite Ödülü sonrasında sunulan kapsamlı geri bildirim raporları kuruluşlara ulusal, ve küresel pazarlarda  rakiplerine göre farklılaşma yaratacak temel alanlarıı öne çıkarmada en önemli yol göstericidir. Raporlar kuruluşların güçlü ve iyileşmeye açık alanlarını saptayarak stratejilerine yön verme olanağı yaratmakta.

   
    Ana Sayfam Yap  |  Tavsiye Et
   

  Temel Laboratuvar Cihazları     Gıda Laboratuvar Cihazları     Test Ölçü Cihazları     Tekstil Test Cihazları    
  Sürtünme Test Cihazları     Çekme-Koparma Test Cihazları     Sterilizasyon Ürünleri     Dezenfektanlar-Biositler    

  www.laboratuvardunyasi.com | info@laboratuvardunyasi.com
  © 2005 LABORATUVAR DÜNYASI webmaster